Kdo by nechtěl rozšířit svůj byt o jeden menší pokoj za poměrně malé peníze? Zejména městské byty se často potýkají se zásadním nedostatkem úložných a obytných prostor. Vše ještě umocňuje neúprosně rostoucí cena nemovitostí. Řešením těchto problémů může být nejenom velká investice do přestavby nebo přímo koupě nového bytu, ale i jednoduché, mnohem levnější a efektivnější zasklení balkónu.
V první části jsme porovnali finanční náročnost oproti jiným formám rekonstrukce. Průměrná cena je samozřejmě závislá na druhu zasklívání, o kterém bude řeč nyní. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jaký typ zasklení je pro vás vhodný.
Pokud zvažujete instalaci zasklení vašeho balkónu, měli byste mít na paměti základní typové rozdělení a přednosti každého typu. Rozdělujeme na rámové a bezrámové a každý z těchto druhů má své nesporné klady a zápory.
Nejdříve se zaměříme na, pro městské byty typičtější, bezrámové zasklívání. Jedná se o systém skleněných křídel, která jsou v závislosti na instalaci posuvná nebo statická. Mnohem častější variantou je zasklívání bezrámovými posuvnými skly, které může zákazník složit i tak, aby byla celá plocha balkónu krom jednoho plátu otevřená.
Jedná se levnější variantu, jejíž jasnou výhodou je to, že žádný široký rám nestíní slunci, takže nabízí maximální světelnost. Těsnění řeší firmy často individuálně, nejčastěji se však setkáváme s gumovým, případně pak štětinovým těsněním.
Velkou výhodou absence rámů je pak jednoduchost ovládání, snadné čištění skel, a hlavně jejich instalace je výrazně rychlejší a méně náročná než u zasklívání rámového.
Rámové zasklení balkónu je mírně dražší variantou, která však udělá z balkónu nový pokoj se vším všudy. Oproti bezrámovému typu je složitější na instalaci a je také celkově mnohem těžší, což je vzhledem k přidaným rámům logické.
Na rozdíl od bezrámového zasklení působí rám bytelněji a ve většině případů je uzamykatelný a lépe těsní. To dává celé investici nový rozměr, zejména pro byty, které jsou v nižších patrech domů. Celé rámy se navíc dají z konstrukce vysadit, takže je možné zasklení balkónu libovolně upravovat a balkón může být i celkově otevřen.
Zjednodušeně lze tedy říci, že kdo má ambice vytvořit z balkónu nový pokoj, měl by raději zvolit rámové zasklení. Na stranu druhou, kdo chce balkón využívat jako úložný prostor s občasným posezením při příznivé teplotě, tomu bude bezrámové zasklení naprosto vyhovovat.