Člověk je geneticky naprogramován k tomu, aby v noci odpočíval. Proto se mu ve tmě do těla vyplavuje hormon melatonin, který způsobuje, že se mu chce spát. Ale v dnešní době světelného znečištění, kdy celou noc svítí pouliční lampy, reklamní plochy a poutače, nebývá tak jednoduché mít v ložnici úplnou tmu, která by způsobila klidné a rychlé usínání.
A právě pro to, abyste měli v ložnici úplnou tmu, existují stínící techniky s tzv. blackout efektem. Naprosté tmy je docíleno buď použitím neprůhledných a světlu neprostupných materiálů, nebo dokonalým seřazením jednotlivých lamel jako je tomu například u exteriérových žaluzií. Určitě je ocení lidé citliví na přítomnost světla v ložnici, ale kouzlo absolutní tmy při usínání jistě ocení kdokoliv. Ale pozor, je to velmi návykové, takže se vám může lehce stát, že při spaní v místnosti, kde není toto vybavení, budete mít problém s usínáním.
Speciálních materiálů se využívá především u rolet (zejména, pokud jsou umístěny na střešní okna, jimiž do interiéru proniká více světla než běžnými okny), japonských stěn, římských rolet či plissovaných žaluzií. Objednat si je ale můžete i z polo či téměř úplně průsvitných materiálů. Téměř všechna tato stínění se však dají použít i jinak než jen stínění, využívá se jich zejména k oddělení či rozdělení místností, ve kterých z jakéhokoliv důvodu nelze udělat zděnou příčku. Poskytují sice jen vizuální oddělení (zvuky přes ně budou pronikat stále), ale takovéto rozdělení je vhodné hlavně do malých bytů.
Klasické žaluzie vám neposkytnou zdaleka takové zastínění jako je tomu u výše zmíněných typů stínění. Proto mohou být pro některé lidi nedostatečné. Vzhledem k tomu, že kvalitní spánek je základním stavebním kamenem pro nový den, rozhodně se tak vyplatí poohlédnout se i po jiných typech stínění, které úplné zastínění umí dokonale.